Písecký horolezecký oddíl byl založen O. M. Brožem, profesorem na ekonomické škole v Písku. Ten v roce 1951 kolem sebe soustředil skupinu nadšenců, kteří dokázali nejen v údolí řeky Otavy objevit cvičné skály, postavit z bývalých stájí horolezeckou chatu, ale i kromě sportovního vyžití pořádat večery poezie pro město Písek.Oddíl působil od počátku v TJ Spartak, jinak to v té době ani nešlo.
Písecké skály byly poprvé přelezeny v letech 1951 – 1956 O. Brožem, Z. Hrubcem, V. Mikešem,
J. Holendou, J. Voldřichovou a dalšími, kteří cesty pojmenovali a určili stupeň obtížnosti. Byla vytvořena metodická řada, podle které se cvičili noví lezci a ti pak v Tatrách přelezli množství kvalitních cest. Zimní i letní přechod hlavního hřebene našimi členy byl v té době a stále je s tehdejším vybavení považován za slušný výkon. Na cvičných skalách byly cesty postupně opatřovány fixními prostředky jištění a byl vydán první průvodce po skalách.
V zimě roku 1963 postihla oddíl pohroma, M. Brož a Z. Hrubec zahynuli v Tatrách pod lavinou.
Do oddílu každoročně přicházeli noví členové zejména z písecké lesnické školy a také ti, kteří zde sloužili na vojně a po několika letech z oddílu zase odešli. Byli to především: Plátek, Hudač, Nápravník, Skopík atd. F. Skopík v té době se stává chatárem na Terrynce.
V polovině sedmdesátých let přicházejí mladší horolezci, J. Novák, S. Hlaváč, F. Kosina, J. Troup a další. Staré fixní prostředky jištění se u některých cest vyměňují za nové, které jsou ale velmi obtížně opatřovány a někdy i vyráběny podomácku. Jsou přelezeny nové cesty, obtížnost starých cest je měněna a pod vedením F. Kosiny se pracuje na novém průvodci, který je později skutečně vydán. Jezdí se do Tater, kde se lezou slušné cesty a dvakrát se oddílu povedlo vycestovat do Julských Alp. Oddíl v té době postihuje další pohroma, kdy velice nadějný Jirka Pechouš zahyne na Eigru.
Zároveň vzniká snaha o vytvoření pietního místa, pro vzpomínku na kamarády, kteří tragicky zahynuli. Nápad realizuje S. Hlaváč, bylo vybráno odpovídající místo na skalách a slavnostně byly tabulky osazeny v létě roku 1978. Tabulka se jménem Jiřího Pechouše se později ztratila a dodnes nikdo neví proč.
V roce 1990 se oddíl osamostatnil a byla založena Tělovýchovná jednota Vysokohorské sporty, která sdružuje nejen horolezce, ale i další milovníky sportů v přírodě – cyklisty, turisty a lyžaře. Jako v každém sportovním sdružení i zde probíhá generační proces a tak starší členové se začínají věnovat více turistice, cykloturistice a lyžování, mladší pak začínají poznávat Alpy.
V roce 2001 vzniká v Písku další horolezecký oddíl „Klíšťata“, začíná těsná spolupráce mezi oběma oddíly a v roce 2002 se znovu vyměňují na skalách fixní prostředky za nové, tentokrát za přispění jednak města Písku a jednak Jihočeského kraje.
ZPĚT
Akce 2007